Sorry, this entry is only available in Bulgarian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ваякьойското (Бургаското) езеро, отсечка от Генералщабна карта на Царство България, М 1:40 000, 50х32см, от картен лист Даутли, Географически институт, създадена през 1907, поправена и допълнена 1925-1930

Фондация „Виа Понтика” придоби ценна карта на бургаското езеро Вая. Водният басейн е една от най-значимите спирки по хилядолетния миграционен път на птиците, дал името си на фондацията. На неговото съхранение, популяризиране и запазване е посветена дейността на „Виа Понтика”, съобщават от изследователския център ЕКОПАН.

Картата на Ваякьойското (Бургаското) езеро е част от важния за Бургас картен лист Даутли, който от своя страна е част от Генералщабна карта на българската армия. Създадена през 1907 г. от Географическия институт в София и изпълнена в детайлния мащаб 1:40 000, тя е допълвана, коригирана и развивана от военните ни картографи в продължение на няколко десетилетия, като последното й издание е от 1930 г.

Картата представлява богат на информация документ, осъществен с точните методи на военната картография. Тя е донесла до наши дни безценни сведения  за водния басейн, за неговите граници, топонимия, населени места в съседство и поземлена собственост. Което позволява да се състави многомерна и достоверна картина за състоянието на едно от най-интересните Бургаски езера.

Картата е дарение за фондацията от Програмно-координационния център за научни изследвания „Екопан” – Малко Търново. Неговата картографска сбирка, създавана от 1985 г. насам, обхваща физикогеографския район Тракия и съдържа редки и ценни картни издания, които по-късно са дигитализирани. През 2016 г. част от колекцията е показана в Истанбул по случай националния ни празник 3 март.

Съвременната възстановка на картата е дело на специалистите картографи от дигиталния архив „Тракия” на МКТЦ „Геопан” – Бургас. Създаден още през 2001 г. в процеса на работата върху проекта „Енциклопедия Тракия”, дигиталният архив вече съдържа повече от 800 високотехнологични копия на стари карти и гравюри за областта Тракия, разположена на територията на България, Гърция и Турция.

Желанието на дарителя да подкрепи фондация „Виа Понтика” в усилията й за съхранение и изследване на бургаското езеро ще намери продължение в още някои съвместни дейности. Сред тях е по-нататъшното развитие на информационно-посетителския център чрез обогатяването му със самостоятелна експозиция от стари карти, гравюри и дневници на европейски пътешественици, посещавали в продължение на почти три века района на Бургас и неговите езера.

 

 

 

ВИА ПОНТИКА ПРИДОБИ ЦЕННА КАРТА НА ЕЗЕРОТО ВАЯ